RAMAZANDA BESLENME

 

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutarak hem ruhen hem bedenen arındığımız bir sürece girmiş bulunuyoruz. Sağlıklı bir arınma yaşayabilmemiz için toksinlerden uzak sağlıklı besin maddeleriyle yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir.  17 saatlik açlık sonrası açılan oruçlar vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini ve sıvı kaybını karşılayacak şekilde olmalıdır.  İftar sofraları ne yazık ki çoğu evde görsel şölene dönüşmektedir. Oysa tükettiğimiz besinlerin gözümüzden önce dokularımızı doyurması gerekmektedir. Bundan dolayı sofralarımızda protein, mineral ve vitamin içeriği zengin, mevsimindeki besinlerle hazırlanmış yemekler olmalıdır.

Ramazan sofralarının olmazsa olmazı çorbadır. Sağlıklı bir çorba tükettiğimizde vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinin de bir kısmını almış oluruz. İlikli kemik suyu çorbası sağlıklı çorbaların başında gelmektedir.  Beslenme açısından son derece kompakt olan ilikli kemik suyunun içinde bulunan; kalsiyum, potasyum, fosfor, selenyum mineralleri ve zengin protein içeriğinden gelen prolin,glisin,arjinin ve glutaminaminoasitleri dokularımızı besler. Ayrıca ilikli kemik suyuiçerdiği kolajen, kondratin,glukosamin ile kemik sağlığı için de oldukça önemlidir. Yaklaşık olarak 17 saat süren oruç süresince ve sonrasında sindirim sistemi ve barsak problemleri ile karşılaşan kişi sayısı oldukça fazladır, iftarda ve sahurda tükettiğimiz yemeklerde ilikli kemik suyuna yer verilmelidir. Böylece içeriğinde bulunan jelatin barsak duvarını güçlendirir ve bu sorunları en aza indirilmesinde yardımcı olur. Bu nedenle hem sahurda hem de iftar sofralarında tüketilen yemeklerde besleyici ve metabolizmayı düzenleyici özelliğiyle yer alabilir.

Biz Gurvita olarak üretmiş olduğumuz ilikli kemik sularında besin öğesinin korunmasına çok dikkat etmekteyiz. Özel üretim modelimiz ile vitamin ve minerallerin suya geçmesini sağlayarak son tüketicinin sağlıklı bir besin tüketmesini hedefledik. Kasap raflarında +4 derecede saklanan ve protein oranı en yüksek olan ilikli kemik suyunu üretmekteyiz.İlikli kemik sularındaki en büyük sıkıntı kemiklerde biriken ağır metaldir. Üretimin her aşamasında gerek hammadde gerek son ürün tahlilleri ile ağır metalden ari bir ürün elde etmekteyiz. Bu nedenden dolayı özellikle Ramazan ayında vücudumuz bir arınma yaşarken toksin içeren besinlerin de vücuttan uzaklaşması sürece destek olacaktır.

Sofralarımızda ilikli kemik suyunu  hem çorbalarımızda hem de yemeklerimizde kullanarak besleyici özelliği ön planda olan besinler hazırlayabiliriz.

Dyt. Gülden Kılınç

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır