İlikli Kemik Suyunun Kanıt Temelli Faydaları
09.03.2024

İlikli Kemik Suyunun Kanıt Temelli Faydaları

Kolajen kaynağı olan ilikli kemik suyunun faydaları insanın varoluşundan itibaren bilindiği tahmin ediliyor. İnsanların ateşle pişirme becerisinden itibaren (Paleolitik çağ) yeme alışkanlıklarında yer alan kemik suyunun faydaları hakkında tarihte birçok çalışma yapılmış. Çin medeniyetinde Tang Hanedanı döneminden başlayarak güzelliğe ve sağlığa katkısı neredeyse kesinleşen kolajen hakkında araştırmalar 20.yy sonlarında daha da artmıştır. 

Günümüz modern bilim dünyasına kadar kolajenin serüveni hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Kolajenin Sindirim Sistemine Faydaları Nedir?


Kolajenin sindirim sistemi ve bağırsak sağlığına etkisi hakkında yapılan bir bilimsel çalışmaya göre günlük 20 g kolajen peptit takviyesinin kullanılması, başka herhangi bir diyet veya yaşam tarzı müdahalesi olmadan, sağlıklı kadın yetişkinlerde sindirim şişkinliğini azaltabildiği ve hafif sindirim semptomlarını iyileştirdiği tespit edilmiştir. Bu sindirime olan faydasının bağırsak mikrobiyomunda meydana gelen değişikliklere veya artan protein (amino asit) alımına bağlı olması mümkündür.

Cildinize Gelen İyilik

Dünyada kolajen takviyelerinin kullanımıyla yaşlanma sürecinin yavaşlatılması dermatoloji ve kozmetik alanında itici bir güç haline gelmiştir. Bilimsel çalışmalarda da belirtildiği gibi yaşlanma karşıtı ürünlerde genellikle yiyelebilir ve harici kolajen kullanılmaktadır.

 

2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre kolajenin cildin yaşlanmasını önleyen veya yavaşlatan etkisi gözlemlendi ancak daha büyük örneklemde bilimsel çalışmaların yapılması gerektiğini de hatırlatalım. Bilimsel yaklaşımın yüzde yüz kesinlik içermediğini bilim insanlarının da bazı konularda tartıştığını unutmayalım . Bunun yanında cildin fizyolojisine de iyi geldiğine dair ilginç bir bilimsel çalışma da mevcut.

Kolajen Kürüne Benzeyen Deney

4 hafta boyunca kolajen alımı yapan ileri yaşlı kadınların cildinde daha çok elastisite gözlemlendiğini yönünde bulgusu olan bu çalışma da önemli bir kanıt. Bu gibi çalışmaların artmasını diliyoruz. 

 

Kemik Sağlığı ve Kırıkların İyileşmesi

Kolajenin tarihte yüzyıllardır cerrahi yaraların ve kemik sorunlarının iyileştirilmesinde ve kemik kullanıldığı bilinmektedir. Bunu kanıtlayan birçok bilimsel çalışmadan birisi de buradan bulabilirsiniz. Bu veriler, aralıklı bir egzersiz programına jelatinin eklenmesinin kolajen sentezini iyileştirdiğini ve yaralanmaların önlenmesinde ve doku onarımında yararlı bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Uyku Kalitesine Katkısı

İlikli kemik suyunda bulunan amino asitlerin de faydaları hakkında yapılan çalışmalardan birinde kolajenin içinde bulunan glisin maddesinin beyin sapı ve omurilikteki inhibitör nörotransmitter olarak işlev gördüğünü ve böylece hızlı göz hareketi uykusu sırasında kaslara iyi geldiği tespit edilmiştir. Böylece uykunuza da iyi gelebileceğini söyleyebiliriz.

Sonuç

Kolajenin faydaları hakkında yapılan birçok araştırmanın faydalarını göstermektedir. Ancak yine de özel bir diyetiniz veya bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

İçerdiği yüksek kolajen miktarı sebebiyle kolajen kürünü deneyebilirsiniz.

 

İlik suyu her gün içilir mi?

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak düzenli şekilde kemik suyu içmek faydalı olabilir. Kemik suyunda bulunan kolajen, mineraller ve amino asitler bağışıklık sistemini, sindirim sistemini ve eklem sağlığını güçlendirir.

Bununla birlikte günde bir kupa (200 – 250 ml) ısıtarak içmek ideal tüketim şeklidir. Değişik sıcak içecek tarifleri için sitemizin "Tariflerimiz" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Kemik iliğinde hangi vitaminler var?

Kemik iliği sodyum, magnezyum, potasyum içerebilmektedir.

Vitamin olaran A, B2. B12 ve E vitaminleri bulunur. Kalsiyum, demir, selenyum ve zink gibi mineraller de içerir.


Kolajen desteği için ne kadar tüketmek gerek?

Yemeklerde kullanılması ve günde 200-250 ml içilerek tüketilmesi önerilmektedir.Kullanım süresi kişinin ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Arzu ederseniz içerisine limon suyu ve sevdiğiniz baharatları ekleyerek tüketmenizi öneririz.

 Gurvita ilikli kemik sularımızın analizi için buraya bakabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Doğal Sirkeler ve Faydaları

Doğal Sirkeler ve Faydaları

Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenen sirke kelime olarak “üzüm asidi” anlamında gelmektedir. İngilizce’de vinegar; Fransızca’da “vin aigre” kelimelerinden türetilmiştir ve ekşi şarap demektir.

TARİF
13.06.2024
Tavuk Suyunun Faydaları

Tavuk Suyunun Faydaları

Tip 2 kolajenini yüksek seviyede içeren tavuk suyuunun kanıt temelli faydalarını sizlerle paylaşıyoruz…  

TARİF
14.05.2024
6 Adımda Kolajenli Fıstıklı Çikolatalı Dondurma Tarifi

6 Adımda Kolajenli Fıstıklı Çikolatalı Dondurma Tarifi

Bu benzersiz ve sağlıklı dondurma tarifi, Fıstıklı Çikolatalı Dondurma, evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve ailenizin bayılacağı bir tatlıdır. İçeriğinde yer alan doğal malzemeler ve Gurvita İlikli Kemik Suyu ile hem besleyici hem de lezzetli bir alternatif sunuyor. Yaz yaklaşırken çok seveceğinizi tahmin ediyoruz…

TARİF
07.05.2024
Zerdeçallı Tavuk Suyu İçeceği Tarifi

Zerdeçallı Tavuk Suyu İçeceği Tarifi

Sağlığı ve tavuk kolejeninin (tip2) en lezzetli halini gün boyu afiyetle için...

TARİF
19.03.2024
5 Adımda Hurmalı Muhallebi Tarifi

5 Adımda Hurmalı Muhallebi Tarifi

Gurvita’nın tarifler serisinde bu haftaki konuğumuz hurmalı muhallebi...

TARİF
10.03.2024
Lebeniye Çorbası (Tavuklu) Tarifi

Lebeniye Çorbası (Tavuklu) Tarifi

Gurvita Tavuk Suyuna Haşlanmış Tavuk ile 10 dakikada hazırladığımız lebeniye çorbası ile lezzetin tadına varın, şifayı tüm hücrelerinizle yaşayın...

TARİF
10.03.2024
Tip 1-3 Kolajenin Tip 2 Kolajenden Temel Farkları

Tip 1-3 Kolajenin Tip 2 Kolajenden Temel Farkları

Kolajen vücutta çok bulunan bir proteindir. Kemikleriniz, cildimiz, saçlarımız, kaslarımız, tendonlarımız ve bağ dokumlarımız için ana yapı taşlarından birisidir.

TARİF
10.03.2024
İlikli Kemik Suyunun Kanıt Temelli Faydaları

İlikli Kemik Suyunun Kanıt Temelli Faydaları

Kolajen kaynağı olan ilikli kemik suyunun faydaları insanın varoluşundan itibaren bilindiği tahmin ediliyor. 

TARİF
09.03.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.