Kelebek - Müge Akgün

  • Tarih |

Sanayileşme, küreselleşme, kırsaldan göç, nüfusun artması... Sebep ne olursa olsun toprakla, doğayla ve doğal gıdalarla bağımız koptu ya da kopmak üzere. Bu artık çağımızın bir gerçeği. Besinlerin mevsimsel döngülerini bile unuttuk.


Bugün seralarda, yetiştirme çiftliklerinde kimyasal gübrelerle, hormonlarla büyüyen balıklar, etler, sebzeler ve meyvelerle kuşatılmış bir dünyada yaşıyoruz.
İşlenmiş gıdalar beslenme zincirimizin neredeyse temelini oluşturuyor.
Diğer yandan tüketilen gıdaların sağlığa zararları anlaşıldıkça dönüşüm de başladı.
İyi tarım, organik tarım, kimyasal katkı maddelerine tepki, mevsiminde beslenme bilinci, yerel gıdaların, atalık tohumların, geleneksel beslenme şeklinin önemini anlama, nihai tüketiciyi, yani bizleri küçük üreticiyle buluşturan pazarlar bu dönüşümün göstergeleri.
Dilerim 2019 doğaya ve doğala dönüşümün ivme kazandığı, açlık ve obezite gibi küresel gıda ikilemlerinin çözüldüğü, insani değerlerin her alanda ön plana çıktığı, ekolojik dengelere daha saygılı şekilde yaşandığı bir yıl olur...

ESKİ GÜNLERDEKİ GİBİ: İLİKLİ KEMİK SUYU

Dünyanın en güzel lezzetlerinden biridir uzun uzun pişmiş, ilikli kemik suyu. Ne yemek yaparsanız yapın içine ilave edilmiş kemik suyuyla tadı bambaşka olur. Unutulmaya yüz tutmuş bu lezzet gün yüzüne çıktı.
İnsanın vakti varsa en güzeli tabii ki kendisinin yapması ama hem lezzetli hem sağlıklı artisanal ürünler de yapılmaya başlandı. Kısa bir süre önce piyasaya çıkan Gurvita bunlardan biri.
Bu projenin, daha doğrusu girişimcilik öyküsünün ardında uzun yıllar basında çalışan, ünlü reklamcı Bahar Şamhili Tanju var.
Her şey Bahar Hanım’ın sağlık sorunu yaşadığı dönemde kemik suyunun tedaviye yardımcı bir besin olarak kullanıldığını öğrendiğinde başlamış.
Hazırlanması oldukça zahmetli olan kemik suyunu evde sürekli yapmış, düzenli olarak kullanmaya başlamış. Tedavi süreci bittikten sonra da yemeklere kattığı lezzetten vazgeçememiş. Bu değerli besini evde pişirdiği gibi üretmeye karar vermiş.
Eşi tekstilci Mehmet Tanju ile birlikte Faydalı Mamuller Gıda AŞ’yi kurup yola koyulmuşlar. Dokuz buçuk ay süren AR-GE çalışmalarının ardından Kemerburgaz’da bir tesis kurmuşlar. Sürdürülebilir, sadece erkek hayvanların ilikli kemiklerini kullanarak üretime başlamışlar.
Tanju çifti, ilikli kemik sularının özelliklerini ve hazırlanış yöntemini “Hiçbir işlemden geçmiyor, katkı ve koruyucu içermiyor. Taze sebze ve baharatlarla, buharlı kazanlarda kaynamadan toplam 36 saatlik bir süreçte hazırlanıyor. Pişirme tekniğimizle ilikli kemiğin içerisinde bulunan tüm değerler açığa çıkıyor, jöle halini alıyor. Yağsız ve çok lezzetli olduğu için doğrudan ısıtarak çay gibi de tüketilebiliyor” diyerek özetliyor.
Sadece ilikli kemik suyu değil kelle, paça ve işkembe çorbası çeşitleri de üretiyorlar.
Hepsini denedim, hep biri anne elinden çıkmış gibi lezzetli ve özenli...