İlikli Kemik Suyu ve Baklagiller

  • Tarih |

İLİKLİ KEMİK SUYUNU HATTA PAÇA ÇORBASINI DAHİ BAKLAGİL KULLANARAK FAYDASINI VE BESLEYİCİLİĞİNİ DAHA DA ARTTIRMAK BENİM EN ÇOK UYGULADIĞIM YÖNTEMLERDEN.
ANCAK BAZI KÜÇÜK DETAYLARI GÖZARDI ETMEMELİYİZ.

MESELA BAKLAGİLLERİ YERKEN SİNDİRİM SİSTEMİMİZİ NASIL KORUMALIYIZ??

HER CANLI KENDİNİ HAYATTA KALMAYA PROGRAMLAMIŞTIR. UYGUN KOŞULLARDA BAKLAGİL, TOHUM VE TAHILLAR DA FİLİZLENEREK DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK İSTER.

FİTİK ASİT  UYGUNSUZ KOŞULLARDA FİLİZLENMEMESİ İÇİN TOHUMU KORUR. ANCAK BAZEN  ONLAR İÇİN YARARLI OLAN  BİZİM SİNDİRİM SİSTEMİMİZ İÇİN FAYDALI DEĞİLDİR.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK YİYECEKLERDEN OLSA DA BİRÇOĞUMUZ YEDİKTEN SONRA SIKINTI YAŞIYOR.BAHSETTİĞİM GİBİ BUNUN EN BÜYÜK SEBEBİ BİTKİNİN TEPESİNDE BULUNAN TOHUMUN KENDİNİ KORUMA MEKANİZMASI FİTİK ASİT ASLINDA  .

LEKTİN DE YAPIŞKAN BİR MOLEKÜL VE SİNDİRİM SÜRESİNCE BAĞIRSAK DUVARINA YAPIŞIYOR.SİNDİRİLİLEMEYEN BÖLÜMÜ DİĞER VİTAMİN VE MİNERALLERLE KANA KARIŞIYOR VE EN BASİTİ HAZIMSIZLIK VE ALERJİ YAPABİLİYOR.

ANNELERİMİZDEN GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ TÜKETMEDEN SUDA BEKLETMEK BUNU ÖNLEMENİN / AZALTMANIN EN BASİT VE KESİN ÇÖZÜMÜ;)))

SUDA MAKSİMUM 1 GECE MİNİMUM 3 SAAT , ÜZERİNİ GEÇECEK KADAR ODA SICAKLIĞINDAKİ SUDA BEKLEDİĞİNDİĞİNDE FİTİK ASİT  VE LEKTİN SEVİYESİ AZALIYOR.

ÇİĞ , FIRINLANMAMIŞ, KAVRULMAMIŞ BAKLAGİLLER VE KURUYEMİŞLERİN SİNDİRİMİNİN KOLAYLAŞTIRMASININ BİR DİĞER FORMÜLÜ DE ÇOKÇA TERCİH ETTİĞİM FİLİZLENDİRME YÖNTEMİ.

BAKLAGİLLERİ, TOHUM VE TAHILLARI BİR SÜRE SUDA BEKLETTİKTEN SONRA SUYUNU DEĞİŞTİRİP 2. SUYUNUN İÇİNE 1-2 KAŞIK PEYNİRALTI SUYU , YOĞURT SUYU VEYA KEFİR HATTA TURŞU SUYU  İLAVE EDEREK DE  BİR SÜRE BEKLETİP FERMENTE  DE EDEBİLİRİZ.

BURADAKİ PÜF NOKTA İSE; PROBİYOTİKLERDEKİ LAKTİK ASİTİN FİTİK ASİTİ PARÇALAMASI.BUNU İÇİN ORTAMIN BİRAZ SERİN OLMASI (15 D.) İDEALİ YOKSA EKŞİME YAPABİLİYOR.. YA AYLARINDA İSE BUZDOLABINA KOYABİLİRİZ.

SUDA BEKLEMEDİĞİNDE BİR DİĞER OLUMSUZ ETKİ İSE; KALSİYUM, MAGNEZYUM, BAKIR , DEMİR VE ÇİNKO BİLEŞEN FİTİK ASİTİN BU MİNERALLERİN EMİLİMİNİ AZALTMASI.

SUDA BEKLETTİĞİMİZDE BU MİNERALLERİ BAĞIRSAKLARIMIZ RAHATLIKLA EMİYOR VE B VİTAMİNİ BAŞTA OLMAK ÜZERE İÇİNDEKİ C VE E  VİTAMİNLERİNİN  SEVİYELERİNİ DE ARTTIRIYOR.

DAHA FAZLA FAYDA SAĞLAMAK İÇİN NEYİ , NE KADAR VE NASIL SİNDİREBİLDİĞİMİZİ İYİ BİLMELİYİZ.